Zapisz się do newslettera i zyskaj 50zł *
Jak czyścić rolety klasyczne, panel traki, verticale, plisy i żaluzje drewniane – kilka prostych wskazówek.Każdy rodzaj osłon okiennych wymaga innego rodzaju pielęgnacji czy czyszczenia. Nie każde z nich da się po prostu wyprać w pralce lub zetrzeć detergentem. I tak rolety zwijane klasyczne, verticale, panel traki, czy plisy, jak i żaluzje drewniane należy specjalnie pielęgnować, aby mogły nam służyć przez lata i działać bezawaryjnie, a jak to zrobić poniżej kilka wskazówek i rozwiązań.
- Zawsze należy pamiętać, że rolety zwijane, czy plisy są wykonane z różnych materiałów i nie zawsze sposoby ich czyszczenia będą identyczne dla każdej konkretnej tkaniny, z której są one wykonane.
- Warto zawsze przed użyciem środka do czyszczenia wykonać test na małym kawałku rolety, aby sprawdzić, czy nie uszkodzi i nie odbarwi on materiału.
- Rolet zwijanych wolnowiszących, w kasetach, czy rolet plisowanych nie demontujemy i nie pierzemy mechanicznie.
- Przy czyszczeniu rolet należy pamiętać również o tym, aby nie używać przyrządów czyszczących, które mogą spowodować, zarysowania lub podarcie materiału. Przy wykorzystywaniu do usuwania kurzu z rolet odkurzacza należy pamiętać, aby stopka od niego nie uszkodziła materiału, podobnie, jeżeli używamy gąbki.
- Rolet zwijanych, verticali, panel traków, jak i rolet plisowanych nie prasujemy. Wysokie temperatury mogą uszkodzić specjalne powłoki używane w procesie uszlachetniania materiałów-tkanin wykorzystywanych później do produkcji rolet.
- Tkanin, z których wykonywane są rolety nie można przemoczyć, aby nie ryzykować wystąpienia przebarwień na materiale, dodatkowych plam i zacieków.
- Mniejsze plamki lub zabrudzenia można spróbować usunąć zwykłą gumką do ścierania, należy tylko pamiętać, aby nie była ona zabrudzona od ołówka, bo uzyskamy odwrotny efekt od oczekiwanego.
Jak poradzić sobie z kurzem i brudem na osłonach okiennych?
Najlepszym rozwiązaniem, aby nasze osłony okienne – rolety, plisy czy żaluzje drewniane były czyste i zawsze wyglądały pięknie jest systematyczność ich czyszczenia. Bardzo długie przerwy pomiędzy jednym a drugim czyszczeniem mogą doprowadzić do tego, że już nie będziemy w stanie pozbyć się zabrudzeń. Systematyczność w oczyszczaniu rolet pozwoli nam uniknąć sytuacji, kiedy brud i kurz na tyle wniknie w strukturę materiału, aż będzie on niemożliwy do usunięcia.
Polecamy przecieranie rolet zwijanych, verticali i panel traków systematycznie delikatnie nawilżoną miękką ściereczką z mikrofibry lub wykorzystanie odkurzacza – ze zredukowaną mocą ssącą do minimum, aby nie „wciągnął” i nie pozaginał materiału. Dodatkowo warto byłoby w przypadku użycia odkurzacza wyposażyć go w specjalną końcówką – taką, aby nie pozostawiła zarysowań na materiale.
Dobrze sprawdza się również w przypadku rolet z tkanin gładkich użycie zwykłej rolki do czyszczenia ubrań.
Jeżeli mamy do wyczyszczenia z kurzu plisy lub żaluzje drewniane możemy je przecierać również mokrą ściereczką z mikrofibry nasączoną delikatnym detergentem (np. szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń).
Ciekawym rozwiązaniem mogącym ułatwić pozbywanie się kurzu z żaluzji drewnianych są specjalnie skonstruowane do tego szczotki, które są również dostępne na polskim rynku. Warto rozważyć ich zakup, jeżeli już mamy lub planujemy mieć żaluzje drewniane w swoich wnętrzach mieszkalnych.
Jeżeli jesteśmy posiadaczami plis okiennych, które mocno mam się ubrudziły i delikatne działania czyszczące nie dają efektów wtedy możemy je uważnie zdemontować z okna i oczyścić w wodzie, pamiętając, aby nie pogubić elementów mocujących i poszczególnych mechanizmów. Plisy (sam materiał bez mechanizmów!) należy zamoczyć w wodzie i delikatnie wyprać-wypłukać (nie ugniatając, ściskając czy szorując – to na pewno uszkodziłoby materiał). Następnie spłukać obficie wodą ze słuchawki prysznicowej zimną lub bardzo letnią wodą (gorąca woda uszkodzi nam powłokę i apreturę zewnętrzną materiału – dlatego proces czyszczenia w wyżej wymieniony sposób najlepiej wykonywać nie częściej, niż co 2-3 lata). Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru wody z plisowanej tkaniny. Wykonujemy, to ściskając materiał pomiędzy profilami aluminiowymi a następnie plisę wieszamy w formie zwiniętej na okno do wyschnięcia naokoło dobę lub krócej w zależności od grubości materiału, co jakiś czas ją, rozwijając, aby wyeliminować ewentualne ryzyko sklejenia się materiału.
Jeżeli posiadamy plisy elektryczne nie polecamy wyżej wymienionego sposobu czyszczenia.
Należy pamiętać, iż o osłony okienne, które użytkujemy należy dbać systematycznie, przed przystąpieniem do ich czyszczenia na niewidocznym miejscu polecamy wykonać test na materiale, żeby mieć pewność, iż nie odbarwimy koloru rolety. Pielęgnacja osłon okiennych może nie należy do najszybszych i najłatwiejszych, jednak wykonywana regularnie przysporzy nam mniejszych problem, a same produkty będą nam służyć przez dłuższy czas.