Wakacyjne, słodkie lenistwo dobiega powoli końca. Twoje dziecko idzie wkrótce po raz kolejny do szkoły? A może dopiero zaczyna swoją przygodę ze szkolną edukacją? Pomóż mu w zdobywaniu wiedzy nie tylko w trakcie zajęć lekcyjnych, lecz także w domu. Spraw, żeby jego pokój był przystosowany zarówno do nauki, jak i do odpoczynku, dzięki któremu będzie później sprawnie pracować.

Bez względu na wiek dziecka, funkcjonalny i praktyczny pokój dla ucznia powinien być podzielony na kilka stref. Muszą się w nim znaleźć miejsca przeznaczone tylko do nauki, tylko do nocnego odpoczynku i tylko do zabawy. Zobacz, co – poza meblami – warto dodać w poszczególnych strefach.

Miejsce do nauki, czyli praktyczny zakątek dla pilnego ucznia

Dlaczego każde dziecko powinno mieć w pokoju miejsce specjalnie przeznaczone do odrabiania lekcji i przygotowywania się do sprawdzianów? W trakcie dorastania ciało malucha dopiero się kształtuje, dlatego bardzo ważne jest, żebyś zadbała o jego właściwą postawę. Przy ścianie ustaw więc biurko o odpowiedniej szerokości, na którym dziecko rozstawi wszystkie szkolne przybory i podręczniki. Pamiętaj też o krześle. Najlepsze będzie siedzisko obrotowe na kółkach z możliwością regulowania wysokości i pochylenia oparcia. Weź również pod uwagę minimalną odległość dzielącą dziecko od ekranu komputera. Nie może ona wynosić mniej niż 40 cm.

Sprawdź

O co jeszcze warto zadbać w miejscu przeznaczonym do odrabiania prac domowych? Wykorzystaj różne pomoce szkolne, np. tapetę z nadrukiem Dec’n’Roll ze wzorami geometrycznymi. Umieść ją na ścianie nad biurkiem tak, aby Twoje dziecko mogło w każdej chwili sprawdzić, czy dobrze rozwiązuje zadania matematyczne.

Podczas urządzania strefy nauki pamiętaj o:

 • oświetleniu – ważne jest tu światło naturalne i sztuczne, dlatego sięgnij po rolety transparentne i dodatkową lampkę biurową,
 • biurku i krześle – najlepiej wybierz takie, których wysokość można regulować. Będą rosły razem z Twoim dzieckiem!
 • regale na książki – postaw go przy biurku, wtedy uczeń z łatwością sięgnie po szkolne podręczniki,
 • kreatywnych pomocach naukowych – tapeta lub obraz z mapą świata lub tablicą Mendelejwa? Oczywiście! Pokaż dziecku, że nauka to przyjemność.

Miejsce do spania, czyli przestrzeń dobra do relaksu po nauce

Ludzki organizm najlepiej odpoczywa w nocy. Maluch powinien spać od 8 do 10 godzin dziennie, ponieważ w trakcie snu regeneruje siły przed kolejnym dniem nauki, a także uporządkowuje zdobytą dotychczas wiedzę. Potrzebuje więc bardzo wygodnego łóżka. Jeśli Twoje dziecko nadal bardzo szybko rośnie, wybierz łóżko z funkcją powiększania i w miarę upływu lat dodawaj do niego kolejne części materaca. Zwróć też uwagę na poduszki, które kupujesz. Najlepiej, aby nie były one zbyt duże i wysokie – szyja Twojej pociechy nie może być zbyt wygięta, gdyż malec nadwyręży sobie kręgosłup.

Sprawdź

 

Czasem dzieci kładą się spać bardzo wcześnie, jeszcze zanim słońce w pełni schowa się za horyzontem. Jeśli kilkulatek próbuje zasnąć przed zapadnięciem zmroku, będzie mu przeszkadzać wpadające z zewnątrz światło, a w nocy – blask ulicznych latarni. Rozwiązaniem jest zakup rolety z ciemnym wzorem blokującym dostęp światła. Wybierając fotoroletę z nadrukiem Dec’n’Roll od Lotari,możesz być pewna, że wytrzyma ona długi czas – wzór na niej nie zetrze się nawet po kilku latach użytkowania.

Podczas urządzania strefy nocnej pamiętaj o:

 • oświetleniu – rolety zaciemniające zapewnią najlepsze warunki do spania,
 • dekoracji łóżka – im więcej poduszek (najlepiej kolorowych), tym ciekawiej,
 • stoliku nocnym – postaw na nim małą lampkę, dzięki której dziecko w nocy będzie czuć się bezpieczniej.

Miejsce do zabawy, czyli kącik na przerwę w nauce

Nauka w szkole, odrabianie prac domowych, sen – w przerwach między obowiązkami trzeba znaleźć czas na odpoczynek. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj wydzielić w pokoju dziecięcym kącik, w którym Twój maluch będzie spędzał czas tylko na zabawie. Unikniesz dzięki temu ciągle niepościelonego łóżka czy chaosu na biurku. Miejsce do zabawy dla  kilkulatka nie musi być duże. Wystarczy nawet kilka metrów kwadratowych i odrobina kreatywności.

Sprawdź

Podłoga w Twoim domu jest wyłożona panelami, naturalnym drewnem lub kafelkami i masz obawy, że dziecko przeziębi się w trakcie zabawy na podłodze? Zadbaj o wygodę swojego malucha i rozłóż mu na podłodze poduszki z kolorowymi nadrukami. Tym razem zrezygnuj ze wzorów kojarzących ze szkołą. W kąciku obok zabawy największą rolę odgrywa także bezpieczeństwo, a nadruki Dec’n’Roll nie wywołują alergii.

Podczas urządzania strefy zabawy pamiętaj o:

 • oświetleniu – im jaśniej, tym bezpieczniej, dlatego postaw na rolety transparentne,
 • miejscu do siedzenia – może to być dywan lub wyłożone na podłodze poduszki,
 • niskim stoliku – to idealne miejsce na układanie puzzli, zabawę klockami lub kolorowanie,
 • kufrze na zabawki – zmieszczą się tam wszystkie dziecięce gadżety!

Więcej pomysłów na oryginalne aranżacje pokoju dziecięcego znajdziesz na www.lotari.pl.