Coraz popularniejsze stają się okna z wywietrznikami, które pozwalają na płynną wymianę powietrza w chwili, gdy zawodzi tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Jednak standardowe rolety nie są do takiego systemu przystosowane. Jak możesz sobie z tym poradzić?

Najlepszym rozwiązaniem będą mini rolety, bo w oknach z wywietrznikami możesz je zainstalować w dokładnie taki sam sposób, jak normalnie. Musisz tylko zaopatrzyć się w specjalne, przedłużone o kilka centymetrów haczyki, dzięki którym rolety będą zwisać pod wywietrznikiem. Nie martw się, że w ten sposób na Twoim oknie pozostanie niezakryta przestrzeń lub że tkanina będzie uderzać o okno podczas przeciągów, bo zastosowany w mini roletach system żyłkowy pozwala na ich dokładne przytrzymywanie przy szybie.

W przypadku, gdy zdecydujesz się jednak na popularne rolety w kasecie, musisz wiedzieć, że istnieją dwa różne systemy montażu. Zdecydowanie bardziej bezproblemowe będzie zainstalowanie rolet w świetle szyb, a zatem po prostu przykręcenie ich do listew przyszybowych – jedynym warunkiem jest, by te ostatnie nie były w żaden sposób wyprofilowane.

Zobacz rolety klasyczne od Lotari

Jeżeli wolisz jednak rolety przyklejane do okna, to upewnij się najpierw, że pod wywietrznikiem są co najmniej 4 cm wolnej powierzchni płaskiej, bo tyle będziesz potrzebować do montażu niezbędnej w tym przypadku taśmy piankowej. Nie zapomnij też „obniżyć” całego systemu o taką samą długość, co osiągniesz dzięki odpowiedniemu skróceniu prowadnic.