O ile większość właścicieli rolet pielęgnuje materiał, z którego są wykonane, to wiele osób zapomina o czyszczeniu kaset i sznurków. Jak o nie właściwie zadbać?

 

Regularna pielęgnacja rolet przywraca im pierwotny wygląd i ma pozytywny wpływ na bezproblemowe działanie. Pozbycie się zanieczyszczeń z warstwy materiału chroni przed uszkodzeniem. Zwłaszcza jeśli rolety znajdują się w kuchni, gdzie w powietrzu unosi się para wodna oraz tłuszcz z gotowanych potraw. Zabrudzenia dostające się do prowadnicy mogą blokować mechanizm rolety.

Sprawdź, jak usunąć plamę z wosku z rolet.

Przyzwyczailiśmy się do czyszczenia materiału rolety, ale równie ważne jest odpowiednie zadbanie o kasetę i sznurek. Te elementy są w bliskiej odległości od mechanizmu prowadzącego, a więc mogą przenosić zanieczyszczenia do jego wnętrza. Do czyszczenia warto użyć zwilżonej ściereczki z mikrofibry lub specjalnych chusteczek do czyszczenia plastików.

Raz na kilka miesięcy dobrze jest też otworzyć kasetę rolety i usunąć zamieszczenia znajdujące się we wnętrzu. Jeśli mamy pod ręką wazelinę lub smar techniczny możemy dodatkowo zabezpieczyć łożyska mechanizmu prowadzącego. Dzięki temu nie tylko przedłużymy jego trwałość, lecz także poprawimy sprawność działania.