Rolety to coraz częściej wybierana osłona okien. Ważne jest, aby każdy właściciel wiedział, jak należycie o nie zadbać.Czyszczenie rolet z materiału jest naprawdę proste. Przy dbaniu o rolety najistotniejsza jest regularność. Co to znaczy? Roletę powinno się systematycznie odkurzać. Odkurzacz musi mieć czystą końcówkę, ważne jest, aby siła ssąca była jak najdelikatniejsza. Przy niewielkiej warstwie kurzu, warto użyć specjalnego wałka z warstwą klejącą – będzie szybciej.

Do czyszczenia przyda się również mokra szmatka. Co jakiś czas należy przecierać nią mechanizm rolety – to bardzo ważne elementy, o których często się zapomina. W przypadku rolet w kasecie, trzeba pamiętać, aby woda nie dostała się do wnętrza kasety.

Powyższe rady odnoszą się do podstawowej pielęgnacji. Jednak czasem na rolecie mogą pojawić się plamy i większe zabrudzenia. Co wtedy zrobić? Użyć detergentu – koniecznie łagodnego. Sprawdzą się mydło i płyn do naczyń zmieszane z wodą. Nie uszkodzą one materiału. Przy pomocy gąbki należy delikatnie wetrzeć środek czyszczący w roletę. Kiedy plama zniknie, warto przetrzeć materiał mokrą szmatką i usunąć pozostałości po mydle lub płynie. Po wstępnym osuszeniu dobrze pozostawić roletę rozwiniętą aż do momentu całkowitego wyschnięcia.