Czy masz już noworoczne plany? Jeśli nie, może warto postanowić, że w tym roku zmienisz aranżację swojego salonu lub sypialni, które od dawna czekają na nowe dodatki. Zastanawiasz się, jak łączyć zieleń (greenery) – barwę roku według Instytut Pantone z innymi kolorami?  Podpowiadamy, jak zrobić to prosto i efektownie.

Zielony kolor wprowadza relaksującą atmosferę, świeżość i harmonię. Dzięki różnym odcieniom pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji.

Zobacz, jak łączyć tą najmodniejszą barwę z innymi kolorami i pokonać zimową szarość za oknem oraz we wnętrzach.

Sposób na zieleń nr 1 – energia i radość

Masz w domu zieloną kanapę np. w kolorze zielonego groszku? Świetnie się składa! Ten mebel będzie jeszcze bardziej trendy, gdy położysz na nim kilka miękkich poduszek np. w odcieniach żółtego, czerwonego oraz pomarańczowego. Takie zestawienie jest intensywne i wyraziste niczym bomba energetyczna do wnętrza. To również doskonały sposób na zimową chandrę.

Lotari, poduszki z nadrukiem SercePomarańcza, Słońce

Równie żywy zestaw stworzy błękitna, brązowa lub czerwona sofa z zielonymi poduszkami. Żeby przełamać nudę, wystarczą poszewki z trójwymiarowymi, geometrycznymi nadrukami.

Lotari, poduszki z nadrukiem Zielone Koła i Trójkąty

Uwielbiasz fiolet? Połącz go z jasną zielenią i stwórz oryginalny duet, w którym ciemniejsza purpura podkreśla soczystość zieleni, ta natomiast łagodzi jego intensywność.

Lotari, fototapeta Łąki i Wzgórza

Zobacz fototapety w odcieniach zieleni od Lotari

Sposób na zieleń nr 2 – zielony spokój

Czy energetyczne barwy mogą być uspokajające? Tak, pod warunkiem, że wybierzesz żółty, czerwony i pomarańczowy w ciemnej tonacji. Te kolory stworzą efektowne połączenie z głębokimi odcieniami zieleni – szmaragdową oraz butelkową. Jeśli obawiasz się, że przytłoczysz wnętrze ciemniejszymi kolorami, nie zapomnij o białych dodatkach lub jednej jasnej ścianie. Taki zabieg nie tylko powiększy optycznie wnętrze, lecz także doda mu lekkości i świeżości.

Natomiast dla tych, którzy zamiast kolorowych mebli wolą szare, mamy dobrą wiadomość, połączenia uniwersalnej szarości i modnej zieleni – są jak najbardziej wskazane. Jednolite zielone poszewki lub rolety pozwolą Ci stworzyć spokojną, spójną aranżację, a te w różnych wzorach dodadzą więcej dynamizmu całości.

Lotari, poduszki z nadrukiem Trawa, roleta Zieleń

Zobacz kolorowe rolety od Lotari

Sposób na zieleń nr 3 – elegancja 

Oprócz dodatków ważną rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza grają kolory. Marzysz o stylowym salonie lub łazience? Piękno klasycznych mebli i tkanin podkreśli miętowa oraz morska zieleń. Zestaw ją z czekoladowym brązem lub ciemną wiśnią, a uzyskasz wyjątkowo eleganckie połączenie.

Lotari, obraz z nadrukiem Morze

Ciekawym i eleganckim sposobem na wprowadzenie modnych odcieni zieleni mogą być też obrazy z nadrukiem. Zielone motywy nie tylko pięknie się prezentują, ale również ożywiają białe lub szare ściany.

Lotari, obraz z nadrukiem Krople Wody

Jesteś zwolennikiem oryginalnych połączeń? Zamiast jednego dużego obrazu powieś nad kanapą trzy lub cztery mniejsze. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach z długimi wąskimi ścianami. Większe pojedyncze obrazy lepiej będą wyglądać na dużych powierzchniach.

 Lotari, obraz z nadrukiem Słoneczna Dolina

Zobacz obrazy w odcieniach zieleni od Lotari

Nie w każdym eleganckim wnętrzu jako osłony okienne sprawdzą się tradycyjne zasłony. Do łazienki glamour z meblami o ciemnych frontach zdecydowanie lepsze będą rolety. Zielona roleta z nadrukiem inspirowanym fakturą marmuru lub naturalnej skóry? Takie zestawienie podkreśli charakter wnętrza i przy okazji doda mu szczypty ekstrawagancji.

 Lotari, rolety z nadrukiem Zielony Marmur

Zobacz zielone rolety z nadrukami od Lotari

Jeśli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z zielonymi dodatkami, skorzystaj z koła barw. Kolory, które ze sobą sąsiadują nazywamy harmonizującymi, a więc odprężającymi i spokojnymi. Natomiast te po przeciwległej stronie określamy jako przeciwstawne, czyli wprowadzające efekt kontrastu. Przykład? Zielony i niebieski to odcienie harmonizujące, a zielony i czerwony – kontrastowe. Nie zapominajmy też o bieli, która rozjaśnia inne kolory oraz czerni, pogłębiającej odcienie.

Wybierając zieleń do wnętrza, zwróć uwagę na to, jakie światło będzie w nim dominować – ciepłe czy zimne? Od tego zależy dobór odcieni. Do ciepłego światła będzie pasować chłodna zieleń, a do zimnego ciepła.

Lotari, obraz Białe i Niebieskie Koła, poduszka z nadrukiem Niebieskie Trójkąty

Szukasz nowych inspiracji do aranżacji? Nie obawiaj się eksperymentów! Czasem jeden dodatek jak dekoracyjna poduszka czy fototapeta może odmienić charakter pokoju. Z akcesoriami od Lotari nie tylko w modnej zieleni, lecz także we wszystkich kolorach tęczy, stworzysz wymarzone wnętrza.