Ponury wieczór, jesteś zmęczona po pracy. Wracasz do domu i… widzisz to samo, co za oknem – nijakie barwy wnętrz, które nie pomagają zrelaksować się przed kolejnym pracowitym dniem. Na szczęście można to zmienić w bardzo prosty sposób. Skorzystaj z siły kolorów i zmień swoje mieszkanie w przestrzeń wprost stworzoną do odpoczynku!

Według specjalistów dominacja określonych kolorów we wnętrzach wpływa na to, jaka jest aura danego pomieszczenia i jak się w nim czujemy. Właśnie dlatego kolory ścian w biurze mają zazwyczaj biały kolor, a dopełniają je – w mniejszej ilości – bardziej intensywne, kontrastujące barwy. Ten prosty trick sprawia, że  łatwiej się skoncentrować na powierzonych zadaniach.

Wnętrza w Twoim mieszkaniu to jednak przede wszystkim miejsca odpoczynku, a nie pracy. Jakimi kolorami i jakimi elementami wystroju stworzyć klimat, który pomoże Ci się zrelaksować? Jak dobrać je do konkretnych pomieszczeń? Lotari zna odpowiedzi na te pytania.

Aranżacja salonu – czas relaksu wśród ciepłych barw

Dobra aranżacja salonu ma kluczowe znaczenie dla stworzenia aury relaksu. To w salonie spędzasz czas po pracy, z rodziną czy oglądając telewizję, dlatego warto zadbać o dobór odpowiednich barw. Dzięki tapetom z nadrukami łatwo wprowadzisz do aranżacji salonu kolory pomagające w odpoczynku. Dodatkowo tapety  są bardzo łatwe w czyszczeniu, co sprawi, że będziesz miała więcej czasu na relaks.

Ale z jakich kolorów skorzystać najlepiej? Spośród ciepłych barw, które zdaniem psychologów wpływają dobrze na Twoje samopoczucie, do salonu nadają się:

  • Stonowana zieleń – wywołuje skojarzenia z wiosną i latem, a przez to łagodzi stres. W salonie dobrze sprawdza się połączenie zieleni z kolorem waniliowym.

Lotari, fototapeta Wanilia, roleta Liście

  • Błękit – jego jasne, morskie odcienie skutecznie koją nerwy. Aby stworzyć przyjemną dla oka aranżację, barwę jasnoniebieską warto połączyć z lekkim odcieniem różowego.

Lotari, roleta Błękit, fototapeta Róż

  • delikatny brąz – kojarzy się z bezpieczeństwem i naturą. W salonie nie należy przesadzać z brązem, ponieważ może on przytłaczać zamiast pomóc w stworzeniu ciepłego nastroju. Lepiej łączyć go z akcentami błękitnymi.

Lotari, roleta Brąz

Przy tworzeniu swojej strefy relaksu warto pamiętać także o doborze mebli i dodatków, które nie będą kłóciły się stylistycznie z roletami lub tapetami. Jeden niepasujący do spokojnego klimatu obraz może zaburzyć nastrojową aurę pomieszczenia, na której tak Ci zależy.

Ostateczny wybór kolorów należy do Ciebie, ale pamiętaj, że po prostu lubimy przebywać wśród niektórych barw, a w otoczeniu innych czujemy się niekomfortowo. W bogatej ofercie rolet ze spersonalizowanymi nadrukami na pewno znajdziesz kolory, które wprawią Cię w dobry nastrój.

Lotari, roleta Liście Klonu

Kolorowe sny, czyli relaks w sypialni

Doskonale wiadomo, że sypialnia jest tym pomieszczeniem w domu, w którym ciało i umysł powinny mieć możliwość naładowania baterii. Znaczenie kolorów w aranżacji sypialni jest więc niezaprzeczalne – masz czuć się zrelaksowana i odstresowana, a raczej trudno jest zasnąć wśród np. jaskrawych kolorów pobudzających do działania. 

Dobrym rozwiązaniem do pokoju sypialnego są więc tapety z nadrukami, które okażą się łatwe w montażu oraz konserwacji, a do tego diametralnie zmieniają klimat pomieszczenia. Przy tworzeniu przyjemnej atmosfery do odpoczynku mogą pomóc Ci następujące kolory:

  • Pastelowy róż (róż pudrowy) – przy odpowiedniej aranżacji kolor ten sprawdzi się nie tylko w pokoju nastolatki. Rozbielony róż dodaje sypialni przytulności oraz ciepłej, przyjemnej atmosfery. Jako dodatek wybrać możesz np. obraz z lawendowym polem i zachodem słońca.

Lotari, fototapeta Lawendowe Pole

  • Beżowy – kojarzący się ze spokojem kremowy kolor można połączyć w sypialni np. z poduszką z bukietami kwiatów. Ten drobny dodatek nadaje się również przy tworzeniu salonu, w którym chcesz przede wszystkim wypoczywać.

Lotari, fototapeta Jasny Pomarańczowy, poduszka Róże

  • Delikatnie odcienie żółtego i pomarańczowego – zazwyczaj wiążemy te kolory z ruchem i energią. Jednak jasne, stonowane odcienie kolorów słońca mogą pomóc w zrelaksowaniu się w podobny sposób, jak błękit czy zieleń.

Lotari, fototapeta Jasny Pomarańczowy, lampka Błętkitna

Gdy wiesz już, jakie kolory nadają się do aranżacji wnętrz, w których łatwo Ci będzie się zrelaksować, pozostaje tylko… odpocząć przed wzięciem się do pracy. Ale nie przejmuj się – dzięki poradom z bloga Lotari na pewno wszystko pójdzie sprawnie.

Lotari, fototapeta Relaks

Lotari, fototapeta Góry