Rolety mogą być kolorowe, jednobarwne lub z nadrukowanym wzorem. Każde chronią nie tylko przed słońcem, ale też są elementem dekoracyjnym wnętrza. Decydując się na rolety nie trzeba jednak wcale rezygnować z dodatkowych ozdób na parapetach, takich jak świeczniki, bibeloty czy kwiaty.

Stylowe storczyki, świeże cięte tulipany czy delikatne fiołki – kwiaty ożywiają pomieszczenia, a bogactwo kolorów i kształtów sprawia, że dopasowanie do rolet okiennych jest wyjątkowo proste. 

Czym kierować się łącząc ze sobą rośliny doniczkowe i świeże kwiaty z roletami?

Zgodnie z własnymi upodobaniami i kilkoma podstawowymi zasadami. Kwiaty mogą harmonizować z kolorem rolet lub z nimi kontrastować. Przykładowo, beżowe rolety będą „odbijać” postawione na parapecie kwiaty i same pozostawać niejako w tle. Natomiast rolety o zdecydowanym kolorze będą kontrastować z kwiatami w intensywnym kolorze, np. różowe rolety dobrze będą łączyć się z fioletowymi kwiatami.

Jeśli wolimy nieco bardziej subtelne połączenia – można do różowej rolety dobrać delikatny, biały storczyk. Wszystko zależy od tego, co zamierza się bardziej wyeksponować – kwiaty czy rolety. Warto też pamiętać, że rolety z nadrukowanym wzorem lub o wzorzystej fakturze same w sobie są już ozdobą dla okna. Należy więc zachować umiar i ostrożnie dobierać dodatki na parapet, w tym kwiaty i wazony.

Zaprojektuj własną roletę z nadrukiem 

Decydując się na rośliny na parapet, pamiętajmy, żeby wybierać takie, z których nie będą osypywać się pyłki, które mogą zabrudzić rolety. Najlepiej też nie stawiać kwiatów ani roślin zbyt blisko samych rolet.