Jak wiadomo kolor ma wielką moc kreowania nastroju w pomieszczeniu i nadawaniu mu wyjątkowego charakteru. Wybierając rolety nie trzeba wcale ograniczać się do tradycyjnych kolorów, takich jak beże, szarości czy brązy.

 

Oferta rolet jest tak zróżnicowana, że każdy znajdzie odcień dpowiedni dla siebie. Lawendowy, zielony, a może kawowy – decydując się na kolorowe rolety warto wiedzieć czym kierować się dobierając barwę rolet do pomieszczenia i poznać najważniejsze zasady ich łączenia.

Kolory dzielą na zimne i ciepłe. Te zimne takie jak zieleń, błękit, fiolet dają wrażenie chłodu i wyciszenia. Natomiast ciepłe (czerwień, żółć, pomarańczowy) – wizualnie ogrzewają wnętrza i ożywiają je.

Jak łączyć barwy?

Jeśli ściany w pokoju mają kolor biały lub szary, rolety mogą być praktycznie w każdym kolorze. Można też dobierać rolety na zasadzie kontrastu (np. jasne ściany – ciemne rolety) lub tworzenia spójnej całości kolorystycznej (ściany w ciepłym, żółtym kolorze – jasnożółte lub jasnopomarańczowe rolety).

Najważniejsze w doborze koloru rolet jest nasłonecznienie danego pomieszczenia. W przypadku okien wychodzących na północ (mało nasłonecznioną) lepiej wybrać rolety w jasnych kolorach, które będą przepuszczać światło z zewnątrz. Ciemne kolory rolet będą zaciemniać pomieszczenie, które przy małej ilości wpadających do wnętrza promieni słonecznych i tak jest już dość zaciemnione. Natomiast jeśli okna pokoju skierowane są na stronę południową, a więc bardzo nasłonecznioną, można śmiało zdecydować się na wyraziste czy nawet jaskrawe kolory.

Zobacz kolorowe rolety z nadrukami Lotari

Warto pamiętać też, że wzorzec rolet zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia. W pokoju dziecięcym sprawdzą się kolorowe rolety lub z nadrukami, a w sypialni – rolety w chłodniejszych odcieniach. Dla tych, którzy nie lubią eksperymentować, polecane są rolety w neutralnych, spokojnych kolorach z gam ybeżów, bieli i kremów.