Montaż karnisza nie jest tak wymagający, jak może się wydawać. Wystarczy dobrze się przygotować i przestrzegać kilku podstawowych zasad, żeby wszystko poszło po Twojej myśli.

 
 
Prace montażowe zacznij od ustalenia odległości między karniszem a górną krawędzią okna w taki sposób, by móc otwierać je bez przeszkód. Z tego samego powodu zadbaj również o odpowiedni wspornik. Powinien być na tyle długi, by firanka lub zasłona nie zaczepiały o klamki.

Karnisz można przymocować na co najmniej dwa sposoby – do ściany i sufitu. Przydadzą Ci się miarka, ołówek, wiertarka, wkrętarka oraz poziomica. Poproś też kogoś o pomoc – dzięki temu ułatwisz sobie pracę.

Jeśli chcesz umieścić karnisz na nadprożu okna, zmierz najpierw jego odległości od ściany i sufitu. Wybrane miejsce zaznacz ołówkiem. Przy pomocy poziomicy upewnij się, że oba zaznaczenia tworzą linię prostą.

Później wystarczy już tylko wywiercić otwór (średnica wiertła powinna odpowiadać średnicy kołków) i zamocować wsporniki. Umieść w nich karnisz i wyrównaj jego położenie względem okna. Po obu stronach powinien wystawać ok. 20 cm.  W przypadku montowania do sufitu procedura wygląda bardzo podobnie. Różnica polega na tym, że miejsce wsporników zaznaczasz na suficie.

Rolety są znakomitą alternatywą dla firanek. Sprawdź, jak dobrać je do Twojego domu.