W okresie wiosenno-letnim owady budzące się do życia chętnie wlatują do naszych mieszkań. Niektóre pozostawiają na oknach lub roletach zanieczyszczenia. W jaki sposób się ich pozbyć?

Jeśli w oknach mamy rolety w jasnym kolorze, a przy okazji zamieszkujemy tereny wiejskie, możemy być niemal pewni, że na roletach będą gromadzić się owady. Do jasnych odcieni szczególnie chętnie przylatują muchy, które mogą pozostawić na materiale swoje odchody. Kilka niewielkich kropek nie stanowi problemu, ale wraz z biegiem czasu będzie ich coraz więcej. Jak pozbyć się śladów pozostawionych przez owady?

Zabrudzenia na roletach pozostawione przez owady są trudne do usunięcia. Roletę wykonaną z delikatnego materiału najbezpieczniej wyczyści bawełnianą ściereczkę z pianą szarego mydła. Najwięcej piany otrzymamy mieszając mydło z zimną wodą.

Plamy po odchodach much na jasnym materiale trzeba wywabiać wodą utlenioną lub wodą zmieszaną z octem w skali 1:1. Metoda jest sprawdzona, ale może zniszczyć kolor tkaniny, dlatego przed czyszczeniem większej powierzchni najlepiej wykonać próbę na mniej widocznym fragmencie.