Rolety pozwalające regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia stają się coraz popularniejsze. Jak je czyścić, by zachowały swoje właściwości?

 

Tradycyjne zasłony i firanki są zastępowane przez wygodniejsze rolety, zwłaszcza modny ostatnio typ dzień i noc, czyli zestawione naprzemiennie warstwy tkaniny materiałowej i transparentnej. Pozwalają one na regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Jak jednak czyścić te wyjątkowe rolety?

Lotari, rolety dzień i noc

Pod żadnym pozorem nie pierz rolet typu dzień i noc, ponieważ materiał, z którego je wykonano, jest bardzo podatny na odbarwienia. Dlatego odpadają pralki domowe, pralnie chemiczne, a nawet czyszczenie tkaniny przy użyciu detergentów. Jeżeli koniecznie chcesz usunąć jakieś zabrudzenie (np. świeżą plamę), użyj do tego zwilżonej szmatki. W celu zachowania czystości rolet dzień i noc ogranicz się do ich odkurzania, stosując w tym celu delikatną końcówkę szczotkową. Systematyczne czyszczenie zapobiegnie osiadaniu większych ilości kurzu na materiale i pozwoli uniknąć jego trwałego zabrudzenia.

Więcej o czyszczeniu rolet przeczytasz tutaj.