Rolety – chronią przed nadmiarem światła w pomieszczeniu, ułatwiają dostęp do okna, dekorują wnętrze. Są ozdobą o użytecznym charakterze. By móc się w pełni cieszyć ich działaniem, należy zadbać o prawidłowy montaż. Poznaj wszystkie sposoby i wybierz ten najlepszy dla Ciebie.

 

Jest kilka metod montowania rolet. Wszystkie sprowadzają się jednak do dokładnego wymierzenia okna. Ołówek, kartka, miarka, drabina – to wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć przygodę z wyborem, a następnie kupnem rolet okiennych do domu. Specjaliści marki Lotari przygotowali dla Ciebie kilka pomocnych informacji.

Sposoby montażu rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne doskonale chronią przed działaniem wszystkich zjawisk atmosferycznych, np. słońca, wiatru, deszczu, śniegu czy gradu. To także dodatkowa bariera termiczna, dzięki której latem pomieszczenia się nie nagrzewają, a zimą – nie wychładzają. Rolety zewnętrze wyciszają i zapewniają prywatność. Ich montaż warto jednak zaplanować już na etapie budowy, choć czasem można obejść ten wymóg.

Rolety zewnętrze na taras lub patio

W Lotari.pl znajdziesz rolety zewnętrzne stworzone z myślą o tarasach, wykuszach oraz patio.

Montuje się je do ściany bądź sufitu w zależności od dostępnej przestrzeni. Na uwagę zasługuje mechanizm samozwijający i haczyk ułatwiający zaczepienie rozwiniętej rolety w odpowiednim miejscu.

Szukasz sposobu na zacienienie przestrzeni wypoczynkowej? Sprawdź ofertę marki Lotari!

Lotari, roleta zewnętrzna na taras, balkon lub patio

Sposoby montażu rolet wewnętrznych

Wybór rolet wewnętrznych jest bardzo ważną decyzją – towarzyszą Ci na co dzień i często stanowią uwieńczenie udanej aranżacji. Ten nowoczesny sposób ozdabiania okien nie musi jednak kłócić się z tradycją i oznaczać rezygnacji z zasłon. Klasyczne lub rzymskie rolety, te typu mini bądź dzień i noc mogą się pięknie komponować z dodatkowymi elementami, jeśli tylko zechcesz.

Jeżeli wybierzesz swój rodzaj, przychodzi pora na montaż. Rolety wewnętrze można montować na kilka sposobów:

Montaż wewnątrz wnęki okiennej

Oszczędzasz w ten sposób miejsce i nie naruszasz konstrukcji okna. Musisz jednak pamiętać, że szerokość rolety powinna być wtedy o 4 centymetry (po 2 z każdej strony) węższa od ościeżnicy. Dzięki temu zapewnisz sobie pełną funkcjonalność rolety okiennej.

Montaż na zewnątrz wnęki okiennej

Świetne rozwiązanie, gdy chcesz ukryć niedoskonałości wnęki okiennej – nierówności bądź zadrapania.

Wtedy szerokość rolety musi być większa o 20 cm od całej wnęki okiennej (po 10 cm z każdej strony). Zagwarantuje Ci to pełne zaciemnienie, elegancki wygląd i ukrycie wszelkich niedociągnięć.

Montaż do ramy okna

Najbardziej inwazyjny sposób montażu, ingeruje bowiem w konstrukcję okna. W tym przypadku kaseta z roletą musi być przykręcona bądź przyklejona bezpośrednio do ramy. Jest to jedna z bardziej minimalistycznych metod na zapewnienie sobie prywatności – tak zamontowana roleta niemal nie rzuca się w oczy!

Szerokość rolety musi być o 3 centymetry (po 1,5 z każdej strony) szersza od okna.

Montaż do sufitu

Tę metodę można wybrać w przypadku niskich pomieszczeń lub jeżeli zależy Ci na nietypowym efekcie. W ten sposób roleta staje się dominującym elementem dekoracji. Idealnie sprawdzi się zatem np. w minimalistycznych wnętrzach.

Do szerokości wnęki okiennej dodaj ok. 20 cm, do wysokości zaś – ok. 10. W ten sposób zapewnisz sobie najlepsze zaciemnienie.

Zawieszenie na karniszu

Karnisz kojarzy się przede wszystkim z firanami i zasłonami. Świetnie sprawdzi się także z roletami rzymskimi. Wystarczy doszyć szelki i gotowe!

Najlepszy efekt wizualny osiągniesz, gdy karnisz będzie wystawał ok. 20 cm z każdej strony okna. Potrzebujesz do tego oczywiście miejsca wokół wnęki. Zamontuj uchwyty karnisza ok. 10 cm nad oknem i pamiętaj o tym, by od prostopadłej ściany dzieliło go min. 15 centymetrów.

Zobacz rolety Lotari i wybierz swoje