Postanowiłeś zmienić ciężkie zasłony i stare firany na nowoczesne rolety? To świetnie! Podpowiadamy, jaki wybrać materiał, kolor, a przede wszystkim typ osłony.

Rolety sprawdzają się w każdym pomieszczeniu w domu – w kuchni, salonie, sypialni czy łazience. Osłonią nie tylko przed światłem, lecz także podkreślą indywidualny charakter wnętrz i udekorują okno. Co jest najważniejsze podczas wybierania rolet? Określenie własnych potrzeb i decyzja, który typ będzie dla nas odpowiedni.

Rodzaje rolet

Rolety można podzielić na zewnętrze i wewnętrzne. Rolety zewnętrzne, choć kojarzą się z ciężkimi osłonami antywłamaniowymi, służą także do zacieniania przestrzeni wypoczynkowej i ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem balkonu. Przykładem takiej osłony zewnętrznej jest roleta screen, wykonana z tkaniny Sun Protection, dzięki której skutecznie chroni oczy przed uciążliwym i ostrym słońcem, a zatem zapewnia komfortowe warunki do pracy oraz wypoczynku. Takie rolety poleca się szczególnie osobom wrażliwym na światło.

Natomiast w kategorii rolet wewnętrznych wyróżniamy: rolety zwijane (klasyczne i tzw. minirolety), dzień noc, bambusowe, plisy i dachowe.

Rolety zwijane – najpopularniejszy typ rolet, które składają się z zaciemniającej lub przepuszczającej światło tkaniny. Istnieje wiele różnych rodzajów tkanin, kolorów, a nawet możliwość wykonania rolety z nadrukiem. Sterowanie roletą zwijaną odbywa się za pomocą łańcuszka koralikowego, choć istnieją rozwiązania bezsznurkowe, takie jak CLEVER SPRING.

Rolety bambusowe to naturalny dodatek do wnętrz. Są wykonane z cienkich patyczków bambusa i dzięki temu delikatnie rozpraszają światło, a oprócz tego nie zacieniają wnętrza.

Rolety dzień noc są zrobione z przepuszczającej światło tkaniny w poziome pasy transparentne i zaciemniające. Pozwalają na regulowanie ilości wpadającego światła bez konieczności podnoszenia rolety. Wystarczy jeden ruch dłoni, a warstwy materiału płynnie się przesuwają i regulują w zależności od potrzeb ilość wpadającego do wnętrza światła.

Rolety plisowane – ich charakterystyczna cecha to materiał, który zwija się w harmonijkę. Taką roletą można osłonić wnękę okna od góry do dołu, jak i odwrotnie – pełna dowolność!

Rolety a sposób montażu

W zależności od sposobu montażu oraz budowy rolety dzielą się także na mini, klasyczne i w kasecie. Rolety mini są przeznaczone do bezinwazyjnego montażu bezpośrednio na oknie – takiego bez konieczności wiercenia otworów w ramie okiennej. Roletę mini łatwo się montuje przy pomocy uchwytów. Średnica rurki, na którą zwija się materiał, wynosi 17 mm.

Rolety klasyczne montuje się na ścianie, suficie lub we wnęce okna. Są one zwijane na rurce o średnicy 25 mm i w porównaniu do rolet mini, mają nieco większy mechanizm zwijający.

Ostatni typ rolety pod względem montażu to roleta w kasecie. Ten typ osłony okiennej przykleja się na okno, ale można też zdecydować się na przywiercenie do ramy. Po zwinięciu materiał całkowicie chowa się do kasety i roleta staje się niewidoczna.

Rolety a typ tkaniny

W zależności od materiału, z jakiego jest produkowana roleta, a więc stopnia zaciemnienia, wyróżniamy rolety przepuszczające światło lub nieprzepuszczające (rolety zaciemniające). W jaki sposób roleta w 100 proc. blokuje przepływ promieni słonecznych do pomieszczeń? Dzieje się to za sprawą tkaniny, która posiada odpowiednio gruby splot włókien, lub specjalnie podgumowaną warstwę.

Wśród rolet znajdziemy te kolorystycznie jednolite, z nadrukowanym unikatowym wzorem lub zdjęciem, bambusowe i z tkanin przypominających takie materiały, jak jeans, wełna czy skóra.

Jak działają rolety?

Osłony okienne są nie tylko nowoczesnym dodatkiem i dekoracją okien w całym domu. To również sposób na zachowanie prywatności oraz ochronę przed słońcem i upałem. Pomocne okażą się zwłaszcza rolety Silver ze specjalną srebrną powłoką, która odbija światło i wpływa na mniejsze nagrzewanie pomieszczeń. W chłodniejsze dni rolety stanowią dodatkową izolację dla okien, które pomagają zatrzymać ciepło w pomieszczeniach.

Akcesoria do rolet

Żeby mieć pewność, że Twoja roleta będzie prawidłowo funkcjonować, wybieraj akcesoria odpowiednie do jej rodzaju. Czego potrzebują rolety typu classic? Mechanizmu koralikowego dopasowanego do wielkości (tj. do rolet z rurką o średnicy 25 mm). Roleta mini będzie wymagać mechanizmów koralikowych i prowadnic dostosowanych do małych wymiarów (średnica rurki 17 mm), a także magnesów i wieszaków. Natomiast do rolet dzień noc wybierz mechanizm koralikowy mini dzień i noc 18 mm oraz uniwersalny uchwyt. Czego jeszcze potrzebujesz? Łańcuszka, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie rolety. Masz w domu zwierzęta lub małe dzieci? Bez obaw – dzięki pakietowi bezpieczeństwa Twoi milusińscy będą bezpieczni. Specjalny uchwyt zabezpieczy roletę i utrzyma na wodzy koraliki łańcuszka, które zamiast nieelegancko zwisać z rolety, będą w pełni zabezpieczone przed ewentualnym zerwaniem lub zaplątaniem.

Chcesz mieć absolutną pewność co do bezpieczeństwa użytkowania rolety? Zarówno do rolet klasycznych, jak i mini możesz dobrać mechanizm bez koralika (odpowiednio smartroll i CLEVER SPRING). Brak koralika – brak niebezpiecznych elementów rolety! Zobacz, jak wygląda napinacz Lotari tutaj.

Czy akcesoria do rolet muszą być wyłącznie białe? Tak samo jak Twoje nowe rolety mogą mieć barwę czerwoną, zieloną lub żółtą, tak samo dodatki, jak łańcuszki czy mechanizm koralikowy, mogą być kolorowe. Akcesoria do rolet to nie tylko dekoracja, lecz także bezpieczeństwo i pełen komfort użytkowania rolety.

Jak czyścić rolety?

Do drobnych zabrudzeń wystarczy zwykle czysta, miękka szmatka nawilżona wodą lub z dodatkiem delikatnego detergentu. Żeby pozbyć się kurzu z rolety, użyj odkurzacza z końcówką szczotkową i nastaw go na niewielką moc ssania, żeby nie zniszczyć materiału rolety. W taki sposób możesz czyścić praktycznie wszystkie osłony. Warto pamiętać, że większość rolet nie nadaje się do prania chemicznego ani prasowania. Wyjątkiem są rolety rzymskie, które można prać w pralce pod warunkiem, że producent przewidział taką możliwość konserwacji.

Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujesz rolety?

  1. Pomieszczenie – warto ustalić, do jakiego wnętrza potrzebujesz rolet. Od tego bowiem zależy wybór materiału, z którego będą wykonane rolety, stopień zaciemnienia, kolor i styl. Bardziej ozdobne rolety, np. rzymskie, możesz z powodzeniem zastosować w salonie, natomiast na poddaszu takie osłony się nie sprawdzą. W sypialni lepsze będą rolety nieprzepuszczające światła. Jeśli zależy Ci na swobodnym kontrolowaniu dostępu światła, wybierz rolety dzień noc, które sprawdzą się w wielu pomieszczeniach.
  2. Umiejscowienie względem stron świata – to ważne, żebyś wiedział, od której strony są zlokalizowane okna w Twoim domu. Jeśli masz okna zwrócone ku północy, zamontuj rolety, które przepuszczają światło, natomiast w tych na południe – osłony zaciemniające.
  3. Montaż – jeśli nie chcesz wiercić dodatkowych otworów w oknach, wybierz rolety mini. Pozwalają na montaż bez konieczności używania wiertarki. Inną opcją jest montaż nad oknem, jednak zanim się na niego zdecydujesz, sprawdź, czy dysponujesz odpowiednią ilością miejsca.
  4. Kolor – to uwieńczenie każdej aranżacji, również tej okiennej. Bogata oferta rolet pozwala na wybór dowolnego koloru, który będzie pasował do Twoich wnętrz. Dzięki roletom w jasnych kolorach można optycznie powiększyć przestrzeń. Innym sposobem są wzorzyste rolety w paski, które sprawią, że niskie wnętrze wyda się wyższe, niż jest w rzeczywistości.