Szwedzka filozofia lagom, zaraz po duńskim hygge, podbija serca i salony wielu Polaków. To filozofia życia, dzięki której możesz osiągnąć harmonię wewnętrzną oraz szczęście za pomocą odpowiedniej aranżacji domu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Podpowiadamy, jakie dodatki pomogą Ci w stworzeniu klimatu zgodnego z lagom – na wiosnę!

W dosłownym tłumaczeniu na język polski „lagom” oznacza „wystarczająco dobrze”, „nie za dużo i nie za mało”, „tyle, ile trzeba”. W przeciwieństwie do hygge, w którym liczy się czerpanie przyjemności z małych rzeczy, lagom stawia przede wszystkim na:

  • uporządkowanie przestrzeni życiowej,
  • funkcjonalność,
  • pozbywanie się zbędnych rzeczy z  otoczenia.

Jak urządzić mieszkanie na wiosnę zgodnie z zaleceniami szwedzkiej filozofii? Czy zasada „nie za dużo, nie za mało” wyklucza dekoracje w aranżacji mieszkania? Dzięki Lotari dowiesz się, jakie dodatki mogą Ci pomóc w osiągnięciu wewnętrznego spokoju.

Naturalne motywy graficzne na ścianach

Według psychologów człowiek najlepiej odpoczywa w otoczeniu przyrody – nawet wyjrzenie przez okno w czasie pracy i rzut oka na niebo poprawiają nasze samopoczucie. Filozofia lagom uwzględnia ten czynnik polepszający humor, dlatego tak często podkreśla się w niej rolę, jaką w „życiu wystarczająco dobrym” odgrywają dodatki z motywami graficznymi inspirowanymi naturą. Jak zatem wybrać idealne dekoracje?

  • Postaw na harmonijne łączenie delikatnych kolorów – jeśli np. ściana w Twojej sypialni jest jasnokremowa lub biała, warto pomyśleć o takiej naklejce na ścianę, która lekko się w nią wtopi.

 

Lotari, naklejka Liście

Podobnie można postąpić w przypadku salonu utrzymanego w zielonych barwach – tutaj sprawdzi się naklejka z nadrukiem przedstawiającym soczyste liście. Ożywi pomieszczenie i jednocześnie nada mu naturalny klimat.

Lotari, naklejka Tropikalne Liście

Zobacz naklejki Lotari

  • Wybierz wyraziste, ale pojedyncze dodatki – w lagom liczy się prostota, dlatego dobrze pomyśleć o takich dekoracjach, które nie przytłoczą reszty aranżacji, a jednocześnie dobitnie uwypuklą jej naturalny charakter. Przemyślanym rozwiązaniem jest np. poduszka z naturalnym nadrukiem – świetnie wkomponuje się w rustykalne wnętrze pokoju dziennego.

Lotari, poduszka z nadrukiem Drewniane Deski

Natomiast w stonowanym wystroju sypialni dobrze powiesić obraz wykorzystujący motywy drewniane o wyraźnym usłojeniu. Oprócz tej ozdoby we wnętrzu pomieszczenia służącego do odpoczynku nie powinno znaleźć się zbyt wiele przedmiotów – pamiętaj o tym, że lagom docenia funkcjonalność i umiar!

Lotari, tapeta Pastelowe Deski

Jeśli szukasz drobnego dodatku pasującego do konkretnej aranżacji mieszkania, to poznaj bogatą ofertę poduszek z nadrukiem Dec’n’Roll. Dzięki promocji -15% na dowolny produkt, która trwa przez cały marzec, jeszcze łatwiej będzie Ci wybrać poduszkę „w sam raz” do Twojego salonu.

Zamiast zbędnych dodatków – dekoracje stworzone przez Ciebie

Podążanie za filozofią lagom przy aranżowaniu wnętrza pozwala również pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów – w końcu wiosenne porządki dotyczą nie tylko ogrodu. Przyjrzyj się mieszkaniu i odpowiedz sobie na pytanie: „Które z tych przedmiotów są rzeczywiście przydatne?”, a następnie pomyśl nad tym, jakim jednym dodatkiem możesz zastąpić szereg innych:

  • zamiast kilku obrazów jeden cytat – zbyt dużo dodatków na ścianie może przytłoczyć wnętrze salonu lub przedpokoju. Dlatego na miejsce wielu różnych zdjęć czy obrazów zaprezentuj w ramce Twój ulubiony cytat motywacyjny;

Lotari, obraz Dream Big

  • zamiast kilku różnokolorowych poduszek jedna z ulubionym zdjęciem – kanapy, sofy i łóżka często bywają przytłoczone przez niepotrzebne poduszki lub maskotki, które wyglądają nieestetycznie i gromadzą kurz. Przenieś je w miejsce, gdzie okażą się przydatne, i zamiast nich połóż na sofie w salonie poduszkę. Być może taką z wykonanym przez Ciebie zdjęciem?

Lotari, poduszka z nadurkiem Las we Mgle

Szukasz innych pomysłów, dzięki którym Twój salon nabierze wiosną harmonijnych kolorów? Blog Lotari jest pełen inspirujących aranżacji wnętrz – pozwalają Ci dopasować wymarzone pomieszczenie do wybranego przez Ciebie stylu i dowolnie zmieniać wystrój małym kosztem.